Chladné ale nádherné slunečné počasí nás provázelo na třídením přechodu Slovenských a Slezských Beskyd. Slezské Beskydy jsou součástí Západních Beskyd, jejich větší část se nachází na území Polska. Jsou tvořeny hlubokými údolími a strmými svahy s výrazným převýšením, o čemž jsme se přesvědčili při výstupu na Velký Stožek. Jejich nejvyšším vrcholem ležícím v české části je Velká Čantoryje, dosahující výšky těsně pod 1000 m, na vrcholu je vybudovaná přístupná rozhledna. Na chatě pod Čantoryjí nás čekalo velmi příjemné překvapení v podobě venkovního grilování.
Fotogalerie: Ivana Krejčová, Josef Svoboda, Jaromír Krejčí & Jana Pavlusová, Pavel Tymeš
První noc i část následujícího dne jsme strávili v oblasti Jablunkovské vrchoviny / Slovenských Beskyd s vrcholem Girová. Při našem putování jsme nemohli vynechat Hrčavu – obec s nejvýchodněji umístěným centrem v ČR, česko-slovensko-polské trojmezí a také nejvýchodnější bod České republiky u obce Bukovec.
Večery nám zpříjemnila společnost Jardy Dv., který si Slezské Beskydy přijel prohlédnout ze sedla kola. (Petra N.)
Noclehy: chata Gírová, chata Stožek (s možností platby i v korunách)
Trasy:
1. den: výstup od vlakové stanice Mosty u Jablunkova na chatu Girová (4 km, 400 m)
2. den: hřeben Girové – obec Hrčava – Trojmezí – Jaworzynka – podél čs / pl hranice na nejvýchodnější bod – Bukovec – Bahenec – Groníček – Velký Stožek (26 km, 970 m)
3. den: hraniční hřeben Slezských Beskyd až na velkou Čantoryji, dále po červené s krásnými výhledy, a do Třince (23 km, 650 m)