České středohoří a Dolní Poohří

5. – 8. 7. 2012

Milešovka

České středohoří vznikalo počátkem třetihor na zlomovém pásu kry Krušných hor, nejsou to však „kopce, které chrlily lávu“, ale erozí obnažená tělesa magmatu, která kdysi ztuhla pod zemským povrchem, nebo obdobně obnažené přívodní kanály sopek, jejichž nadzemní části zerodovaly již dříve. Milešovské středohoří na jihozápadě odděluje hluboce zaříznuté Labe od Verneřického středohoří na severovýchodě. Západní část se vyznačuje nápadnějšími i vyššími vrcholy. O středohoří se mluví jako o zahradě Čech, charakteristické bohatou úrodou, ovocnými sady, vinicemi a chmelnicemi.

Do této úžasně modelované krajiny jsme směřovali tradiční červencovou cyklistickou vícedenní akci. Pokud pominu Labskou cyklostezku, jde o oblast pro cyklistiku poměrně náročnou, nenajdete zde dlouhé, táhlé kopce, ale mnoho kratších a mimořádné prudkých. Proto jsme do programu zařadili také cesty rovinatým Dolním Poohřím.

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Martin Vůjta, Josef Svoboda, Petr Klimecký, Hana Valehrachová

Ve třech skupinách jsme navštívili mnohé hradní zříceniny, mezi nimi nejvýznamnější Střekov, Hazmburk, Kamýk, bezpočet rozhleden a výhledových míst (Varhošť, Kalvárie) a také nejvyšší zdejší vodopád Vrkoč. Milešovka jako jediná zdejší „osmistovka“ byl povinností, stejně jako historická místa – Litoměřice, Terezín, Libochovický zámek, Budyně, Ploskovice, případně vzdálený Říp a mnohá další.

Více vám napoví jednotlivé fotogalerie. Zde také vidíte, jak moc někteří zmokli v přívalových bouřkových srážkách, které nám způsobily „potopu“ v pokojích, díky netěsnícím oknům. Jinak ale ubytování v Domově mládeže v Litoměřicích za velmi nízkou cenou předčilo mé očekávání. Za rok ahoj! (Petra N.)